اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 24 تير 1397     |     کد : 373

استاندار آذربایجان شرقی:

حجاب باید مبتنی بر عفاف باشد/ حجاب، مانع فعالیت‌های اجتماعی زنان نیست

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه حجاب باید مبتنی بر عفاف باشد، اظهار داشت: عفاف یک اصل ضروری برای همه مردان و زنان است و برای رسیدن یک جامعه به امنیت روانی باید عفاف در اولویت باشد.

استاندار آذربایجان شرقی با تأکید بر اینکه حجاب باید مبتنی بر عفاف باشد، اظهار داشت: عفاف یک اصل ضروری برای همه مردان و زنان است و برای رسیدن یک جامعه به امنیت روانی باید عفاف در اولویت باشد.
دکتر مجید خدابخش در همایش حافظان حریم خانواده به مناسبت روز ملی عفاف و حجاب، گفت: حجاب در همه ادیان الهی به عنوان یک امر واجب مطرح بوده و در دین اسلام نیز آیات و روایات فراوانی در این خصوص وارد شده است.

وی با بیان اینکه عفت، تقوا و پاکدامنی فقط مختص زنان نیست و مردان نیز شامل دستورات الهی در این زمینه هستند، افزود: حجاب برای طهارت قلب مردان و زنان است و اگر رعایت نشود، طهارت قلب زیرسوال می‌رود.

خدابخش تصریح کرد: آرامش روانی یکی از نیازهای اصلی بشر بوده و راه و روش‌های متعددی برای آن مطرح می‌شود ولی آن چیزی که کارآمدترین راه است، رسیدن به طهارت قلب است.
وی یادآور شد: حجاب حتما باید مبتنی بر عفاف باشد و انسان باید از درون قلب آن را قبول کند.
استاندار آذربایجان ‌شرقی، با تاکید به اینکه حجاب به هیچ عنوان مانع کار و فعالیت اجتماعی نیست، افزود: زنان محجبه زیادی داریم که در زمینه‌های مختلف مدیریتی، ورزشی، فرهنگی و اجتماعی نیز موفق بوده‌اند.

خدابخش با تاکید به اینکه هیچ تقابلی بین حجاب و عفاف با فعالیت اجتماعی و سیاسی نیست، تصریح کرد: اخیراً تبریز میزبان بازی‌های آسیایی والیبال نوجوانان بود و در این  مسابقات همه نگران از حضور تماشاگران زن بودند، اما خوشبختانه هیچ اتفاق خاصی نیفتاد و بانوان ما با روشنفکری و حفظ حجاب و متانت در این مسابقات حاضر شدند.

وی تاکید کرد: یکی از عرصه‌هایی که می‌توان از دولت مطالبات زیادی داشت، همین عرصه مدیریتی است و امیدواریم با تشخیص اولویت و شناخت و عفاف در زنان و مردان، بتوان جامعه را به نحو احسن اداره کرد.
استاندار آذربایجان‌شرقی افزود: خانواده‌ها به عنوان رکن اصلی تربیت اولاد صالح، فکور و بصیر هستند و باید دقت زیادی در این خصوص داشته باشند.
همچنین رقیه صادق‌زاده، مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان‌شرقی در سخنانی با اشاره به آیه ۳۰ سوره نور اظهار داشت: مقوله حجاب و عفاف ریشه در باورهای دینی و اعتقادی ملت ایران دارد، گردهمایی امروز فرصتی برای نمایش هویت ایرانی و اسلامی زن مسلمان است.
وی حجاب را مهم‌ترین و بهترین ارزش برای بانوان دانست و گفت: اهمیت حجاب و عفاف به قدری والاست که تمامی شهدا در وصیت‌نامه خود بر مسأله حجاب تأکید داشته اند؛ باید دانست که حجاب در تحکیم بنیان خانواده و برقراری امنیت روانی جامعه نقشی بسیار دارد.
مدیرکل امور بانوان استانداری آذربایجان شرقی با بیان اینکه لازم است همه آحاد جامعه نسبت به رعایت حجاب وعفاف اهتمام داشته باشند افزود : پرداختن به مقوله حجاب و عفاف موضوعی ملی و نیازمند فرهنگ سازی است.
رقیه صادق زاده، به هجمه های فرهنگی برای فروپاشی کانون خانواده ها اشاره و خاطرنشان کرد: بیان اهمیت و جایگاه حجاب و عفاف در جامعه مهم ترین راه صیانت از کانون گرم خانواده هاست.
زهرا ساعی نماینده مردم تبریز،اسکو و آذرشهر در مجلس شورای اسلامی هم گفت : متاسفانه قوانین با زنان امروزی همراه نیست و نگاه افراطی و تفریطی به این قشر همیشه وجود داشته است و مجلس برای دفاع ازحقوق زنان تلاش میکند .
 
زهرا ساعی در همایش «مدافعان حریم خانواده، مروارید و صدف» که در تبریز برگزار شد، اظهار داشت: باید قبول کنیم وضعیت حجاب و عفاف در جامعه اسلامی ما مطلوب نیست، این موضوع هم در مورد خانم ها و هم آقایان صادق است.
وی ادامه داد: بخشی که خودشان را ملزم به رعایت عفاف و حجاب می‌دانند نگران مساله هستند و از این منظر ضربه می‌بینند.
نماینده مردم تبریز آذرشهر و اسکو گفت: در حوزه فرهنگی بعد از گذشت چهار دهه از انقلاب برخی برنامه‌ها ارائه داده می‌شود اما کافی نیست و در مقابل هجمه‌های دشمنان بر روی کشور شیعی ما کمبود و کاستی‌های زیادی وجود دارد.
وی افزود: واقعیت امروز جامعه ما این است، جوانان ما برخی خواسته‌ها را دارند اما به دلیل کم‌کاری و ضعف کارکردهای ما بنیه هویتی دینی مستحکمی ندارند و این مساله با توجه به وجود مراکز مذهبی متعدد نگران کننده است.
ساعی با بیان اینکه بحث حجاب و عفاف تنها برای زنان نیست تصریح کرد: عفاف و حجاب برای مرد هم وجود دارد اما وقتی بررسی می‌کنیم ادیان دیگر در خصوص حجاب سختگیری بیشتری دارند اما جایی ما ضربه خورده‌ایم که برداشت سلیقه‌ای از دین برایمان وجود داشته است.
وی تاکید کرد: خانواده‌ها باید آموزش اعتقادی و دینی ببینند تا خانم‌ها بتوانند نقش کلیدی را در رشد و تربیت انجام دهند، غرب با شعار آزادی زن به زنان ظلم می‌کند و نگاه‌های سلفی هم در منطقه از سوی دیگر زنان را مورد ظلم قرار می‌دهد .
عضو کمیسیون اجتماعی ابراز کرد: نگاه افراطی و تفریطی به زنان همیشه وجود داشته و در بررسی کشورهای مدعی دموکراسی و حقوق زنان تا صد سال قبل حق رای برای زنان وجود نداشت.
وی با اشاره به تلاش مجلس برای حق زنان نیز خاطرنشان ساخت: در خصوص ساعات کاری و بازنشستگی زنان بسیار تلاش کرده‌ایم اما نتوانستیم کاری انجام دهیم زیرا متاسفانه قوانین همراه برای رشد زنان وجود ندارد.
در این همایش از تعدادی از بانوان نخبه و برگزیده استان در زمینه‌های مختلف قدردانی شد.
همچنین نمایشگاهی به مناسبت روز ملی عفاف و حجاب در محل پارک ائل‌گلی تبریز با حضور استاندار آذربایجان شرقی افتتاح شد.
 
 


PDF چاپ بازگشت