اوقات شرعی 
 
تاریخ : يکشنبه 8 ارديبهشت 1398     |     کد : 479

با حضور مدیر کل برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان:

نشست تخصصی در حوزه ازدواج و خانواده برگزار شد.

جلسه کارشناسان امور بانوان استانداری، دستگاههای اجرایی استان و فرمانداریهای شهرستانها با حضور اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت، بهروز مهدوی فرماندار کلانهشر تبریز، رقیه صادق زاده مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان استان روز شنبه هفتم اردیبهشت ماه در سالن جلسات استانداری آذربایجانشرقی برگزار شد.

جلسه کارشناسان امور بانوان استانداری، دستگاههای اجرایی استان و فرمانداریهای شهرستانها با حضور اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت، بهروز مهدوی فرماندار کلانهشر تبریز، رقیه صادق زاده مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری و ایوب بهتاج مدیر کل ورزش و جوانان استان روز شنبه هفتم اردیبهشت ماه در سالن جلسات استانداری آذربایجانشرقی برگزار شد.
رقیه صادق زاده در نشست فعالان ازدواج و کارشناسان امور بانوان فرمانداری های استان، با اشاره به برنامه‌های این اداره کل در راستای تقویت جایگاه بانوان در سطح استان گفت: اجرای طرح تدوین سند ارتقای جایگاه بانوان، اجرای طرح توان افزایی دختران جوان در بحث کسب و کار و کارآفرینی، اجرای طرح توانمندسازی زنان سرپرست خانوار، توانمندسازی زنان روستایی حاشیه دریاچه ارومیه، اجرای برنامه های فرهنگ سازی الگوی کاهش مصرف آب ، فرهنگ سازی در راستای کاهش تصادفات جاده ای از جمله برنامه‌هایی بوده است که در طول سال گذشته مورد تاکید و توجه قرار گرفته است.
وی به سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری و برنامه ششم توسعه و تقویت نهاد خانواده نیز اشاره کرد و افزود: در همین زمینه با توجه به بیانیه گام دوم انقلاب و محوریت سبک زندگی کارگاه آموزشی در زمینه آشنایی با مهارت‌های زندگی با هدف تحکیم خانواده در سطح استان برگزار می‌شود
صادق زاده با اشاره به برنامه‌های پیش روی این اداره کل به برنامه‌ریزی‌های به عمل آمده  به منظور برگزاری دوره‌های آموزشی آشنایی با مهارت های ارتباط جمعی برای زنان سرپرست خانوار،  توانمند سازی جوامع محلی با ایجاد و راه‌اندازی صندوق خرد زنان روستایی،  غربالگری سلامت جمعی ، برگزاری کارگاه آموزشی پیشگیری از ازدواج‌های زودهنگام، کارگاه آموزشی مهارت زندگی برای دانش آموزان و والدین در مناطق حاشیه نشین و... جمله برنامه‌هایی است که در سال جاری عملیاتی خواهیم کرد.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان با بیان اینکه در ١٣ استان مجمع خیرین ازدواج داریم یکی از برنامه های مهم سال 98 این دفتر را راه اندازی مجمع خیرین ازدواج در سایر استان ها و حمایت آن ها اعلام کرد.
اعظم کریمی در نشست هم اندیشی با کارشناسان و فعالین و سازمان های مردم نهاد زنان کلیه دستگاههای آذربایجان شرقی در سالن جلسات استانداری بیان کرد: استان آذربایجان شرقی فعالیت های اثر گذار در حوزه خیرین و بانوان دارد و نگاه ما به این استان ویژه است و با بهره گیری از برخی طرح های اجرایی در این استان آن ها را در سطح ملی نیز اجرا کرده ایم.وی در ادامه با بیان این که یکی از ماموریت ها ی دفتر توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان، توانمندسازی زنان به ویژه دختران جوان و زمینه سازی ازدواج آگاهانه، پایدار و به موقع است، گفت: ماموریت برگزای دوره های آموزشی قبل ازدواج به این دفتر واگذار شده است و در این راستا نیز رویکرد ما برگزاری کارگاه های آموزشی در شهرستان هاست.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: در این رابطه در سال گذشته در 20 شهرستان استان آذربایجان شرقی و 3 شهرستان کم برخوردار این استان 552کارگاه آموزشی و مشاوره برای 20هزار نفر در این استان برگزار شد و 211 مدرس مجرب استان که دوره های آموزشی و بازآموزی وزارت را گذرانده بودند در این کارگاه ها تدریس کردند.کریمی افزود: با توجه به این که این دوره های آموزشی با استقبال زیاد مردم روبرو شده است در سال 98 نیز این دوره های آموزشی تدوام خواهد داشت لذا مشاوران امور بانوان فرمانداری های شهرستان ها که آشنایی بیشتری به نیاز ها و فرهنگ منطقه دارند در نحوه برگزاری این دوره های آموزشی و نیز اطلاع رسانی از دوره ها در سطح شهرستانهامی توانند کمک کنند.
وی گفت: تفاهم نامه امور اجتماعی و وزارت ورزش یکی از اقدامات مهم برای کاهش آسیب های اجتماعی به ویژه طلاق می باشد که بر اساس این تفاهم نامه برای 14 استان که آذربایجان شرقی هم یکی از این استان ها است.
مدیر کل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی وزارت ورزش و جوانان ادامه داد: تولید محتوای اثربخش برای نشر در فضای مجازی و رسانه ها از جمله برنامه های مال در سال جدید است و بنظر میرسد محتواهایی با گویش های محلی بیشتر می تواند اثربخش باشد و در این زمینه فراخوان داده ایم.
کریمی گفت: یکی از برنامه های مهم سال 98 این است که به دنبال راه اندازی مجمع خیرین ازدواج در استان هایی هستیم که هنوز مجمع ندارند و حمایت از آن ها را دنبال میکنیم و معتقد هستیم که از ظرفیت اصناف، خیرین و افراد صاحب نام استان می توان در در این راستا بهره برد.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان با تاکید بر این که باید جوانان را به تشکیل سمن های حوزه ازدواج ترغیب کرد، افزود: با فرایندهای مثبت و سریع فعلی در معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، متقاضیان تشکیل سمن، پس از طی فرایندهای مشخص و اغلب بدون معطلی مجوز می گیرند.
اعظم کریمی مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان در این جلسه با اشاره به موضوع حمایت هدفمند از دفاتر مشاوره ازدواج و خانواده دارای مجوز از وزارت ورزش و جوانان گفت: استفاده از زبان بومی در تولیدات محتوا موضوع مهمی است که باید مورد توجه قرار گیرد.
کریمی خطاب به کارشناسان بانوان استان گفت: فعالان و خیرین حوزه ازدواج را شناسایی کنید و از آنان در پیشبرد برنامه های آموزشی و اجرایی بهره ببرید و شما کارشناسان بانوان می توانید از پتانسیل مجمع خیرین ازدواج به نحو احسن استفاده کنید و برای ازدواج جوانان برنامه ریزی و همکاری داشته باشید،از تجربیات موفق دیگران استفاده کنید و تجربیات خود را به اشتراک بگذارید.
وی در پاسخ به سوال یکی از شرکت کنندگان در جلسه گفت: متاسفانه برخی دستگاهها به تقسیم کار ملی صورت گرفته توجه ندارند؛ براساس مصوبه هیئت وزیران آموزشهای پیش از ازدواج ماموریت اصلی وزارت ورزش و جوانان است.
مدیرکل دفتر برنامه ریزی و توسعه اجتماعی جوانان وزارت ورزش و جوانان افزود: با حضور در استان های مختلف مشاهده شد که با همکاری های شکل گرفته کارهای خوبی در رابطه با مشاوره های ازدواج انجام شده است.
وی با تاکید بر این که باید جوانان را به تشکیل سمن های حوزه ازدواج ترغیب کرد، افزود: با فرایندهای مثبت و سریع فعلی در معاونت امور جوانان وزارت ورزش و جوانان، متقاضیان تشکیل سمن بعد از طی فرایند های لازم بسرعت مجور میگیرند.
 
 
 


نوشته شده در   يکشنبه 8 ارديبهشت 1398  توسط   آی تی شمس زمانی   
PDF چاپ چاپ