اوقات شرعی 
 
تاریخ : شنبه 25 خرداد 1398     |     کد : 503

با حضور سرکار خانم دکتر ابتکار، معاون محترم ریاست جمهوری در امور زنان و خانواده:

نشست تخصصی حوزه زنان و خانواده استان آذربایجان شرقی برگزار شد.

صادقزاده، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در این نشست ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زنان استان، در خصوص طرحهای منعقده فی مابین امور بانوان استانداری و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت:

صادقزاده، مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری در این نشست ضمن ارائه گزارشی از وضعیت زنان استان، در خصوص طرحهای منعقده فی مابین امور بانوان استانداری و معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری گفت: اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری، با همکاری و مساعدت معاونت محترم امور زنان و خانواده ریاست جمهوری، نسبت به اجرای طرحهای ارزنده ای در راستای ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان با عناوین - سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان آذربایجان شرقی- طرح توانمند سازی اقتصادی زنان سرپرست خانوار استان مبتنی بر الگوی نوین توسعه مشاغل خانگی - طرح توان افزایی و تاب آوری اجتماعی زنان و خانواده استان آذربایجان شرقی اقدام نموده است .
وی با اشاره به سند ارتقای وضعیت زنان و خانواده استان گفت: امروز مفتخریم از سندی رونمایی کنیم که جزو اسناد ماندگار و ارزشمند حوزه زنان و خانواده استانهاست که با مساعدت و یاری معاونت امور زنان و خانواده ریاست جمهوری و همکاری این اداره کل و جمعی اساتید و دانشگاهیان استان به اتمام رسیده و با حضور سرکار خانم دکتر ابتکار و سایر مسئولین استانی  رونمایی خواهد شد.
وی هدف از اجرای این سند را، تلاش برای احقاق حقوق همه مردم، تحقق عدالت جنسیتی و توسعه ظرفیت های ملی در راستای محقق ساختن اقتصاد مقاومتی با تاکید بر شناسایی و رصد مستمر شاخص های موثر بر وضعیت زنان و خانواده و توجه ویژه به نقش سازنده زنان و بهره مندی جامعه از سرمایه انسانی آنان در فرایند توسعه پایدار متوازن دانست .
تبیین آخرین وضعیت اجرای طرح توان افزایی زنان در حوزه مشاغل خانگی، اجرای طرح گفت‌وگوی ملی خانواده، تلاش برای کاهش اختلال ارتباطی در بین اعضای خانواده، تقویت مهارت های ارتباطی دانش آموزان و دانشجویان با همکاری وزارت علوم و لزوم حمایت نهادهایی همچون شهرداری ها از رویدادهای استارتاپی و کارآفرینی از جمله موارد مطروحه  بود.
در این نشست گزارشی از طرح‌های ارتقای تاب‌آوری زنان و خانواده و توانمندسازی زنان سرپرست خانوار ارائه شد و تعدادی از بانوان حاضر نیز به بیان دیدگاه‌های خود در خصوص مسائل مختلف حوزه زنان و خانواده پرداختند.
 
استاندار آذربایجان شرقی بر افزایش نرخ مشارکت بانوان استان و اتخاذ تدابیر مناسب در این حوزه از سوی دستگاه‌های مسئول تأکید کرد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در نشست بانوان برگزیده استان با حضور معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، گفت: بعد از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، بسیاری از معادلات، تغییر یافت که یکی از مهم‌ترین آن‌ها، ارتقای شاخص‌های مرتبط با توسعه انسانی بود.
وی با بیان اینکه رتبه جمهوری اسلامی ایران در سال 1990 از نظر شاخص‌های توسعه انسانی، رتبه 66 در بین 188 کشور جهان بود، افزود: با توجه ویژه و علمی به این حوزه، جایگاه ایران به رتبه 60 در سال 2018 رسیده، ولی متأسفانه شاخص‌های جنسیتی، هنوز به شرایط مطلوب و استاندارد نرسیده و باید در این حوزه اقدامات کاربردی‌تری را دنبال کرد.
وی با اشاره به ظرفیت‌های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی استان، تصریح کرد: به‌رغم تمامی افتخارات و آمارهای مناسبت در اکثر حوزه‌ها، نرخ مشارکت بانوان استان از میانگین کشوری، پایین‌تر است که مطلوب نیست و باید برای افزایش مشارکت و اثرگذاری این قشر نیز تصمیمات مناسبی اتخاذ کرد. 
 


نوشته شده در   شنبه 25 خرداد 1398  توسط   آی تی شمس زمانی   
PDF چاپ چاپ