اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 6 تير 1398     |     کد : 511

کنفرانس تخصصی کنوانسیون حقوق کودک در تبریز برگزار شد.

حقوق کودک، بخشی از موضوعات حقوق بشر است که نیاز به حمایت جدی از سوی جامعه بین المللی دارد؛ با توجه به ضرورت توجه به مباحث‏ حقوق کودک، مجمع عمومی سازمان ملل «کنوانسیون حقوق کودک‏» را در سال ۱۹۸۹ میلادی به تصویب رسانده است که ایران نیز یکی از اعضای آن به شمار می رود.

حقوق کودک، بخشی از موضوعات حقوق بشر است که نیاز به حمایت جدی از سوی جامعه بین المللی دارد؛ با توجه به ضرورت توجه به مباحث‏ حقوق کودک، مجمع عمومی سازمان ملل «کنوانسیون حقوق کودک‏» را در سال ۱۹۸۹ میلادی به تصویب رسانده است که ایران نیز یکی از اعضای آن به شمار می رود.
توجه به حقوق کودک، فقط بحث جوامع امروزی نیست، بلکه در دین مبین اسلام هم نسبت ‏به حقوق کودک توصیه فراوانی شده است. انسان برای زندگی اجتماعی خویش، نیازمند امنیت جسمی، روحی، اقتصادی و اجتماعی است، کودکان‏ نیز که پایه و اساس رشد جسمی، عقلی و اجتماعی شأن، از همان سال‌های نخست زندگی آغاز می‌شود، باتوجه به وضعیت ‏خاص شان به لحاظ جسمی و روحی، نیاز به حمایت‌ها و مراقبت‌های ویژه‌ای دارند.
بر این اساس کنفرانس تخصصی حقوق کودک روز چهارشنبه در سالن اجتماعات استانداری آذربایجان شرقی با حضور مسئولان و کارشناسان در تبریز برگزار شد.
دکتر محمدرضا پورمحمدی در کنفرانس تخصصی حقوق کودک در تبریز، با اشاره به اقدامات و برنامه‌های استان در راستای کاهش آسیب‌های اجتماعی، گفت: تبریز، ظرفیت‌های بسیار خوب فرهنگی و اجتماعی دارد که در سایه آنها به عناوینی چون «شهر بدون گدا» و «شهر بدون معتاد متجاهر» دست یافته است.
وی با اشاره به نرخ پایین بسیاری از آسیب‌های اجتماعی در استان، افزود: به عنوان مثال، میانگین نرخ کشوری اعتیاد، ۵.۴ درصد است در حالی که این نرخ در استان آذربایجان شرقی، کمتر از دو درصد است.
پورمحمدی با بیان اینکه کاهش آسیب‌های اجتماعی از جمله جرایم خشن، این استان را به امن‌ترین استان کشور تبدیل کرده است، اظهار داشت: نقش مهم ایمان و اعتقادات مردم این دیار در پایین بودن و کاهش روزافزون آسیب‌های اجتماعی بر کسی پوشیده نیست.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه به رتبه دوم این استان در مقوله کودک‌همسری اشاره و عنوان کرد: این رتبه، زیبنده استانی چون آذربایجان شرقی نیست و آمار موجود در این زمینه باید به حداقل ممکن برسد.
پورمحمدی، آشنایی مردم هر جامعه با حقوق و تکالیف خود را اصلی‌ترین شاخصه مدنیت در کشورهای توسعه‌یافته و در حال توسعه دانست و ادامه داد: هنوز در ارتباط با این مقوله، جایگاه و رتبه خوبی نداریم و باید کارهای ناتمام در این زمینه را نیز اجرا کنیم.
وی بر ضرورت آموزش حقوق و تکالیف به افراد جامعه از سنین کودکی تاکید کرد و افزود: بسیاری از گرفتاری‌ها و مشکلات اجتماعی موجود همچون گسست بین نسلی، نتیجه کمرنگ شدن نقش خانواده و مدرسه در تربیت کودکان و جایگزینی ابزارهایی همچون فضای مجازی به جای آن‌هاست.
پورمحمدی اضافه کرد: فضای مجازی، به خودی خود ابزار بسیار خوبی است، ولی متاسفانه به مسایلی همچون آموزش نحوه استفاده از فضای مجازی توجه مناسبی نشده است.معاون وزیر دادگستری و دبیر مرجع ملی کنوانسیون حقوق کودک هم در این کنفرانس با تأکید بر اینکه پدیده‌های اجتماعی را نمی‌توان با نگاه سیاسی، امنیتی و قضایی مدیریت کرد، افزود: کودکان کار و کودک‌همسری از پدیده‌های اجتماعی هستند که اگر با نگاه سیاسی به آن نگاه کنیم، بدون توجه به علت، سعی در پاک کردن صورت مسأله خواهیم داشت.
 


نوشته شده در   پنجشنبه 6 تير 1398  توسط   آی تی شمس زمانی   
PDF چاپ چاپ