اوقات شرعی 
 
تاریخ : پنجشنبه 8 مهر 1400     |     کد : 743

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی:

بانوان، آیینه تمام نمای ایثار در هشت سال دفاع مقدس بودند

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی گفت: در هشت سال دوران دفاع مقدس، بانوان آیینه تمام نمای ایثار و فداکاری بودند.

مدیرکل امور بانوان و خانواده استانداری آذربایجان شرقی گفت: در هشت سال دوران دفاع مقدس، بانوان آیینه تمام نمای ایثار و فداکاری بودند.
رقیه صادق زاده در نشست تخصصی " نقش زنان در دفاع مقدس" که در محل سالن جمهوری استانداری برگزار شد، اظهار کرد: رسالت امروز ما نهادینه سازی فرهنگ ایثار و شهادت و انتقال صحیح این فرهنگ به نسل جوان و به خصوص مراکز آموزشی است.
وی با بیان این‌که در هفته دفاع مقدس امسال، برنامه‌های ویژه و باارزشی در سطح استان برگزار شده است، افزود: وجود ۲۶۹ شهیده زن و ۱۷ هزار همسر شهید در سطح کشور افتخار بزرگی برای ما است و اکنون وظیفه داریم تا وحدت، اقتدار و مشارکت مردمی که در زمان جنگ تحمیلی و دفاع از حرم وجود داشته را به همراه خودباوری‌های مردم آن زمان به نسل جوان و جامعه تبیین کنیم.
وی با اشاره به لزوم ترویج فرهنگ ایثار و شهادت که عزت و اقتدار را برای کشورمان به ارمغان آورده است، گفت: این فرهنگ سرمنشا تفکر انقلابی و دفاع مقدس در کشور بوده و می‌توانیم در تفکر و رفتار و منش همسران و مادران محترم شهدا ببینیم که چگونه همسران و فرزندان خود را با اخلاص کامل به جنگ می‌فرستادند و آرامش امروز ما زیر سایه همین ایثارگری‌ها است.
صادق زاده با اشاره به نقش بانوان در پشتیبانی از جنگ، امدادگری و تشویق همسران و فرزندان برای دفاع از وطن و شهدای مدافعان حرم، افزود: نقش ایثارگری و فداکاری بانوان ایرانی را در این زمان‌ها می‌توان مشاهده کرد.
وی با اشاره به بیانات مقام معظم رهبری در رابطه با نقش زنان در دفاع مقدس، اظهار کرد: با توجه به دیدگاه مقام معظم رهبری در خصوص وظایف بانوان به خصوص ابعاد تحکیم بنیان خانواده، تربیت فرزندان، حضور در جامعه، دفاع از نظام اسلامی و کسب علم و دانش، امروز شاهد درخشش‌ها و تاثیرگذاری بانوان و دختران کشور در بخش تولید و پیشرفت فرهنگی و اجتماعی و سایر عرصه‌های جامعه برای مقابله با تهاجم فرهنگی هستیم.
 
وی ادامه داد: حفظ و انتقال فرهنگ و معارف دفاع مقدس و نقش زنان در این حوزه باید تبیین و در برنامه ریزی‌های ادارات به صورت جدی گنجانده شود.
 
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی تاکید کرد: تکلیفی که بر عهده تمامی مردم مسلمان و نظام جمهوری اسلامی وجود دارد اما اکنون مورد غفلت واقع شده و عدم عمل به آن باعث ایجاد برخی مشکلات شده، ایفای نقش زینبی است. اگر امروز بحث زینبی را ایفا نکنیم و تبلیغ آرمان و اهداف شهدا را به خانواده و اطرافیان انتقال ندهیم، نتوانستیم اهداف این شهدا را ماندگار کنیم‌.
 
سردار اصغر عباسقلی‌زاده نیز در نشست تخصصی "نقش زنان در دفاع مقدس" اظهار کرد: اولین بحثی که در راستای تبیین نقش زنان در دفاع مقدس مطرح می‌شود، ماهیت انقلاب است. با توجه به ماهیت انقلاب اسلامی می‌توان دید که این انقلاب به خاطر پیاده سازی احکام خداوند متعال در حکومت اسلامی و با تاثی به حضرت اباعبدالله (ع) اتفاق افتاده است.
وی افزود: این انقلاب برابر تدابیر و رهنمودهای حضرت امام (ره) و مقام معظم رهبری کاملا بر اساس اهداف، آرمان‌های و اصول و معیارهایی طراحی و پایه ریزی شده که بر مبنای پیروی و تاثی از امام حسین (ع) انجام گرفته و تاسی به اهل بیت (ع) از اولین روزهای پیروزی انقلاب تا امروز پشتیبان انقلاب اسلامی بوده است. دلیل این‌که تاکنون توانستیم در تمامی عرصه‌ها از اهداف و آرمان‌های اسلام دفاع کنیم، برگرفته از روحیه شهادت طلبی و اقتدا به واقعه عاشورا است.
وی، روحیه ایمان، معرفت و عشق به اهل بیت (ع) در پیروزی انقلاب و دفاع مقدس نقش بی بدیل داشته است، اظهار کرد: اگر عشق، ایمان و علاقه خواهران، مادران و همسران شهدا به اهل بیت (ع) و روحیه شهادت، صبر و ایثار در رابطه با دفاع از اسلام و انقلاب اسلامی نبود، امکان نداشت اولا این انقلاب پیروز شود و سپس شاهد دستاوردهای عظیم در دفاع مقدس باشیم‌.
 
عباسقلی‌زاده گفت: روحیه انقلابی را که مادران عزیز ایرانی در صحنه‌های انقلاب، راهپیمایی‌ها، تشییع همسران و فرزندان و حضور در جبهه‌ها داشتند، سند محکمی برای نقش آفرینی و تثبیت ایمان، استقامت، بصیرت و صبر و پایداری این بانوان است.
وی با بیان این‌که اوج شکوفایی این افتخارآفرینی بانوان در دفاع مقدس است، افزود: اصلی ترین عاملی که مادران و همسران شهدا توانستند در دوران دفاع مقدس علی رغم مشکلات، نقش آفرینی کنند، بصیرت کامل و معرفت دینی به اهل بیت (ع) بود، مراسم عاشورایی، عزاداری، حضور در هیات‌ها و پای منابر در طول سالیان سال بانوان عزیز را به عنوان اسوه ایمان و معرفت و عشق به اهل بیت (ع) معرفی کرده و به اقتضای آن، خانواده و فرزندان بر مبنای مکتب اسلام و عشق به اهل بیت (ع) تربیت یافته‌اند که این فرهنگ علاوه بر ایجاد و پیروزی انقلاب اسلامی و افتخار آفرینی در دفاع مقدس، بلکه امنیت و اقتدار را به ارمغان آورده است.
وی اظهار کرد: مادران و همسران شهدا می‌دانستند که صحنه جنگ یک موضوع ساده‌ای نیست و احتمال جانبازی، اسارت و شهادت وجود دارد اما تمامی این مشکلات متعدد دنیوی برای این بانوان همگی به واسطه تاثی و پیروی از اهل بیت (ع) باعث صبر و استقامت شدند. این صبر مثال زدنی در تاریخ بشریت به جز دوره محدودی از صدر اسلام تاکنون دیده نشده است.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس آذربایجان شرقی گفت: نقش آفرینی بانوان در تمامی پیروزی‌ها، افتخار، امنیت، اقتدار و پیشرفت کشور کاملا در آن مشهود است و بدون نقش آفرینی آن‌ها، امکان پیروزی در انقلاب و دفاع مقدس اصلا وجود نداشت.
وی با بیان این‌که بزرگترین مصیبت در دوران جنگ نصیب خانواده شهدا شده است، ادامه داد: ایثارگری‌های مادران شهید، نشان از معرفت دینی و عشق به اسلام و مکتب حضرت زینب (س) و حضرت فاطمه (س) است و این برخورد فرهیخته و بزرگ منشانه در هیچ کشوری در دنیا وجود ندارد.
وی افزود: برخی ناهنجاری‌های اجتماعی کشور ناشی از عدم تبیین اهداف و آرمان‌های شهدا، عدم ارائه‌ی مهارت دینی و اسلامی و عدم شناساندن دشمن به مردم است. توطئه‌های دشمنان از اولین روز پیروزی انقلاب اسلامی شروع شده زیرا دشمنانمان ما با اسلام ناب دشمنی دارند.
 
عباسقلی‌زاده با تاکید بر این‌که باید قدردان خانواده شهدا و مروج اهداف و آرمان‌های امامین انقلاب و شهدا باشیم‌ که راه آن هم عمل به وصیت شهدا است، گفت: اولین نکته در وصیت تمامی شهدا، بحث اطاعت از ولایت مطلق فقیه است که ضامن تداوم و حفظ انقلاب است. امروز ما در هر زمینه‌ای که مطیع امام (ع) شدیم در آن زمینه موفق شدیم.
 
وی افزود: بزرگترین مشکلی که یک جامعه و کشور را تهدید می‌کند، جنگ است اما با فرماندهی امام (ره) و با حداقل نیرو و امکانات توانستیم در مقابل ابرقدرت‌های شرق و غرب بایستیم و پیروز شویم و بر این اساس، شعار "خون بر شمشیر پیروز است" در جنگ ما ثابت شد.
ایسنا/آذربایجان شرقی مادر شهید عبدالمجید شریف زاده گفت: الگوی ایثارگری‌های مادران و همسران ایرانی در دفاع مقدس بانوان صدر اسلام و شیعه هستند.
انور زرین قلم مادر گرانقدر شهید شریف زاده نیز در این  نشست ، با اشاره به رشادت‌های نخستین زنان مطرح در صدر اسلام، اظهار کرد: سمیه اولین زن شهید اسلام است و نخستین زنی که بحث ترویج اسلام را به میان آورد، حضرت خدیجه (س) بود.
وی افزود: ما ایثار و شجاعت را از این گونه زنان پرافتخار اسلام یاد گرفتیم و تا زمانی که عمر داریم ایثار حضرت خدیجه (س) که با تقدیم تمامی ثروت و دارایی خود در پی ترویج اسلام ناب محمدی بود را از یاد نخواهیم برد و ایشان اسوه و الگوی زنان ایرانی هستند.
 
وی با تاکید بر این‌که انقلاب اسلامی از ایثار اینچنین زنانی سرچشمه گرفته است، ادامه داد: اگر در کنار پشتیبانی ولایت فقیه، پشتیبانی زنان قهرمان و با ایمان نبود، هیچگاه اسلام پا بر جا نمی‌ماند. ما زنان مسلمان، جان و مالمان را می‌دهیم اما حاضر نیستیم ذره‌ای از خاک وطنمان به دست نااهلان بیفتد.
زرین قلم به سایر بانوان ایثارگر تاریخ اسلام اشاره کرد و گفت: حضرت فاطمه(س) که تربیت یافته‌ی بانوی گرانقدر حضرت خدیجه (س) بود، همواره پشتیبان ولایت بوده و هیچگاه از علی (ع) دل نکند. ایشان نیز الگوی بزرگی برای ما هستند و ما باید تمامی فرزندان، همسر و حتی دامادهای خود را برای دفاع از وطن رهسپار میدان جنگ کنیم زیرا اصل، زندگی در دنیای دیگری است و باید برای آن آماده شویم.
وی متذکر شد: ایثارگری‌های بانوان مسلمان در طول تاریخ، سینه به سینه گفته شده و به ما رسیده است، ما نیز در عمل این ایثارگری‌ها را به دنیا نشان دادیم که شیعه حضرت (ع) هستیم.
وی با اشاره به نقش مادران و همسران در خانواده و تشویق مردان برای دفاع از وطن، اظهار کرد: زنان باید فرزندان خود را به گونه‌ای تربیت کنند که احترام و ارزش برای همسر و پدرشان داشته باشند.
مادر شهید شریف زاده با اشاره به رشادت‌های حضرت زینب (س) که تربیت یافته مکتب حضرت زهرا (س) و حضرت (علی) بود، گفت: این بانوی بزرگوار، نقش بی بدیلی در اسلام و به خصوص بعد از واقعه کربلا را داشتند. وقتی حضرت زینب (س) سخنرانی می‌کردند، انگار که حضرت علی (ع) سخن می‌گفتند
وی در ادامه به بیان خاطراتی از فرزند شهید خود پرداخت و افزود: مجید وقتی ۱۵ ساله بود و درس می‌خواند و بعد از تعطیلی مدرسه در مساجد و هیات‌ها حضور می‌یافت، جنگ شروع شد و امام (ره) دستور دادند که حضور در جبهه یک واحب کفایی است.
وی ادامه داد: پسرم در آن زمان، قضیه حضورش در جبهه‌ و عمل به دستور امام (ره) را برای من و پدرش گفت و به ما یک هفته مهلت فکر کردن داد. مجید گفت که اگر من نروم و از خاک وطنم دفاع نکنم، آن دنیا جوابش را شما می‌دهید. ما به این نتیجه رسیدیم که حرف درستی می‌زند و نمی‌توانیم با آن مخالفت کنیم.
مادر این شهید اظهار کرد: پسرم می‌گفت "تا زمانی که فرماندهان جنگ من را از میدان بیرون کنند، در صحنه خواهم بود و خواهم جنگید چرا که تا آخرین قطره‌ی خون پشتیبان ولایت هستم. من می‌روم و مادرم تو زینب گونه می‌مانی." ما قبول کردیم و رفت. حق با او بود جهاد واجب است.
 
وی ادامه داد: مجید گاهی با بدن زخمی به مرخصی می‌آمد. اول می‌رفت به دیدن مادران شهدا، حال من را هم جویا می‌شد بعد به خانه می‌آمد. می‌گفت که من پسر بدذاتی نیستم مادرم را در جنگ فراموش کنم. اما نهایت بعد از دفعه‌های مکرر زخمی شدن در سن ۲۱ ساله اسیر و شهید شد.
وی با بیان این‌که حضرت علی اکبر (ع) الگوی جوانان بود، گفت: وقتی از مجید پرسیدم که چه چیزی بیشتر برای رزمندگان لازم است، گفت که ما به حلوا نیاز داریم. می‌گفت وقتی محاصره شدیم و آذوقه‌ای نداریم، با حلوا می‌توانیم حداقل تا یک هفته زنده بمانیم. برای همین با زنان محله در مسجد جمع شدیم تا حلوا برای رزمندگان آماده کنیم.
زرین قلم با بیان این‌که زنان بسیاری در طول دوران دفاع مقدس در مساجد حاضر شده و برای رزمندگان ملزومات، غذا بسیاری اقلام دیگر را حاضر می‌کردند، افزود: با کمک مردم محله و اتحادی که تنها در یک روز به وجود آمد، توانستیم یک کامیون حلوا، مربا، لباس و بسیاری اقلام دیگر را عازم جبهه کنیم.
وی با اشاره به وضعیت کشور در اوایل جنگ تحمیلی، گفت: جمهوری اسلامی در این شرایط به واسطه ایمان و توسل به اهل بیت (ع) و اطاعت از ولایت و اتحاد تمامی اقشار جامعه توانست پیروز شود. نقش خواهران و بانوان در این جنگ، ۱۰۰ درصد در پیروزی، امیدآفرینی، روحیه دهی، مدیریت زندگی خصوصی و شخصی و مشکلاتی که در فقدان فرزند شهید و همسران تحمل کردند، باعث شد تا خداوند صرت خود را نازل کرده و پیروزی خود را رقم زند.
 
 
 


نوشته شده در   پنجشنبه 8 مهر 1400  توسط    دفتر بانوان زمانی   
PDF چاپ چاپ